Narodowe Święto Niepodległości w Nowosielcach
Tradycją jest, że jedno z najważniejszych Świąt Narodowych 11 Listopada organizuje w naszej miejscowości Ochotnicza Straż Pożarna w Nowosielcach we współpracy ze Szkołą Podstawową w Nowosielcach, tak też było w tym roku.

9 listopada br. odbył się uroczysty koncert, który zgromadził wielu mieszkańców Nowosielec, ale także zaproszonych gości. Już dawno sala Domu Kultury w Nowosielcach nie była zapełniona tak jak tym razem. Byli najmłodsi mieszkańcy wsi, najstarsi, a przede wszystkim Ci, dla których tradycja i historia mają szczególną wartość.
Polonez w wykonaniu Regionalnego Zespołu Ludowego „Ziemia Sanocka” działającego przy OSP Nowosielce rozpoczął wspólne świętowanie, a o historii związanej z wydarzeniami z 1918 roku opowiedziała Urszula Małek Nowosielczanka, autorka „Przewodnika po historii Nowosielec”. Dlatego też w jej wystąpieniu i prezentacji znalazły się odwołania do naszej lokalnej historii i wspomnienie o Antonim Dobija, Legioniście i bohaterze Niepodległej Polski.
Uroczystość 11 Listopada to taki czas, kiedy pokazujemy swój patriotyzm i przywiązanie do Ojczyzny, ale także tej małej ojczyzny, jaką dla nas są Nowosielce. Dlatego w tym dniu nie mogło zabraknąć uczniów Szkoły Podstawowej z Nowosielec, którzy opowiedzieli historię najbardziej znanych pieśni związanych z Dniem Niepodległości. Występy artystyczne rozpoczęli uczniowie klasy „O”, a następnie klasy 3 i 6 przygotowani przez Lidię Bętkowską nauczycielkę oraz Elżbietę Burczyk Dyrektorkę Szkoły. Po nich scena domu kultury zapełniła się przedszkolakami z Niepublicznego Tęczowego Przedszkola w Nowosielcach. Dzieci recytowały wiersze, śpiewały i tańczyły ku uciesze zebranej widowni, a przede wszystkim licznie zgromadzonych ich dziadków i rodziców. Do występu przygotowały najmłodszych: Danuta Burczyk, Małgorzata Ciupka, Kamila Nawalaniec, Magdalena Florian.
Patriotyczne uczucia budziły również tego dnia pieśni w wykonaniu grupy wokalno- instrumentalnej kierowanej przez Mieczysława Węgrzyna. Na zakończenie koncertu wystąpił Regionalny Zespół Ludowy „Ziemia Sanocka”, który jak powiedziała prowadząca spotkanie Beata Nawalaniec, jest dumą Nowosielec. Przygotowani przez Joannę Gomułkę i Edwarda Litwina tancerze i śpiewacy wykonali wiązankę tańców rzeszowskich: „ Cebula” i „Furman”.
Święto Narodowe nie może się obyć bez narodowych barw. Dlatego organizatorzy na zakończenie spotkania rozdali uczestnikom 50 flag z prośbą o wywieszenie ich w dniu Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada. Dla wielu osób opuszczających – po zakończeniu koncertu – salę widowiskową Domu Kultury w Nowosielcach, był to ważny dzień i ważne spotkanie, ponieważ wspólne świętowanie radosnych wydarzeń z naszej przeszłości zawsze budzi i będzie budzić wiarę, że Ojczyzna i jej dobro jest w naszych sercach. Bądźmy dumni ze swojej historii i naszych Nowosielec.

Ochotnicza Straż Pożarna w Nowosielcach

Dodane 12 Listopada 2014
Nowosielczanin @ 12 Listopada 2014 10:01 am
Brawo! Gratulacje dla p. Gomułki i p. Liwtina
Nowosielczanin @ 12 Listopada 2014 10:02 am
Przepraszam p. LITWINA
@ 12 Listopada 2014 10:31 pm
Piękna uroczystość.Gratuluję.
@ 13 Listopada 2014 08:26 am
Czy można dziecko zapisać do zespołu?
@ 13 Listopada 2014 02:21 pm
Z tego co się orientuję to zależy od wieku dziecka.
uczestniczka @ 13 Listopada 2014 05:13 pm
wspaniała uroczystość, gratulacje dla organizatorów
Sympatyk @ 13 Listopada 2014 07:34 pm
Cudowne wzruszenie.Gratulacje dla mistrza Litwina i p. Gomułki
uczestnik @ 13 Listopada 2014 11:45 pm
Więcej takich uroczystości.
Magda @ 14 Listopada 2014 12:34 pm
Pani Małek- najlepsza nauczycielka w ekonomiku.
cecylia @ 23 Listopada 2014 12:22 pm
Madziu masz racje to najlepsza nauczycielka w ekonomiku!
@ 13 Grudnia 2014 03:40 pm
niestety na razie nie można zapisać dziecka do zespołu smile