OSP Nowosielce - Umundurowanie i odzież strażacka

Wymarzony zawód niemal każdego małego chłopca? Tak, to właśnie strażak! Od dziecka kojarzy nam się z wielką, bohaterską odwagą i siłą. Z podziwem patrzymy na strażaków przybywających w potrzebie, by gasić pożary, ocalać budynki i domy, a nawet ratować ludzkie życia. Nie przypadkowo to jeden z najbardziej cenionych i cieszących się największym szacunkiem oraz uznaniem zawodów w Polsce i na świecie.

W jaki sposób można dostać się do straży pożarnej?

Drogo od marzeń do zostania pełnoprawnym strażakiem nie jest niestety łatwa, wymaga ogromu samodyscypliny, nauki i zaangażowania. Istnieją dwie drogi, które prowadzą do tego celu: poprzez odbycie służby kandydackiej w jednej ze szkół Państwowej Straży Pożarnej lub wzięcie udziału w zewnętrznej rekrutacji w ramach otwartego naboru, czyli odbycie służby przygotowawczej. Sukces zależny jest od pomyślnego zdania wielu tekstów zarówno na płaszczyźnie sprawności fizycznej, wiedzy teoretycznej i praktycznej, oraz predyspozycjach psychologicznych do wykonywania tak trudnego i odpowiedzialnego zawodu. Z reguły konkurencja jest ogromna i liczba kandydatów na jedno miejsce może działać onieśmielająco.

Czy to zawód dla każdego? A może powołanie?

Bycie strażakiem to zdecydowanie zawód dla osób o mocnych nerwach, stabilnych emocjonalnie, które potrafią zachować zimną krew w często niewyobrażalnie trudnych sytuacjach i podejmować ekspresowe decyzje. Jest to służba drugiemu człowiekowi, szlachetna profesja, która wiąże się z wieloma wyrzeczeniami i wymaga ogromnej siły zarówno psychicznej, jak i fizycznej. W zamian daje jednak ogrom satysfakcji, poczucie sensu i wartości swojej pracy. Praca strażaka nie polega wyłącznie na gaszeniu pożarów. Do jego obowiązków należą między innymi również takie czynności jak: przeprowadzanie ewakuacji, zabezpieczanie miejsc po wypadkach drogowych, likwidacja gniazd groźnych owadów, pomoc przy organizacji imprez masowych, pomoc zwierzętom, likwidowanie skutków powodzi.

A może OSP Nowosielce?

Ciekawą alternatywą albo też pierwszy krokiem, który pozwoli nam przekonać się, czy na pewno jest to zawód dla nas, może być wstąpienie do Ochotniczej Straży Pożarnej. Takie ugrupowanie znajdziemy w większości polskich miast i wsi. To wspaniały sposób, aby zapoznać się ze specyfiką zawodu, poznać ciekawych ludzi oraz charytatywnie uczestniczyć w akcjach i nieść pomoc z chęci sprawdzenia się, a przede wszystkim z dobrego serca. W OSP można nabyć ogrom doświadczenia, a także kompetencji, nauczyć się obsługi sprzętu, współpracy w grupie i pod presją czasu, udzielania pierwszej pomocy, poświęcenia. Aby dołączyć do OSP, nie trzeba spełniać żadnych szczególnych wymagań. Wystarczą dobre chęci, czas wolny i zaangażowanie w pomoc drugiemu człowiekowi.

Jaki strój charakteryzuje strażaka?

Każdego strażaka czy to zawodowego, czy ochotniczego obowiązuje określony strój roboczy. Mowa tutaj o umundurowaniu strażackim zarówno wyjściowym, jak i codziennym – bojowym i koszarowym oraz specjalnych kombinezonach. Hełmy, rękawice, solidne buty męskie, płaszcze, kurtki, bluzy, koszulki i koszule, kominiarki, polary, dodatki i akcesoria. Zawód strażaka mimo że trudny i wymagający dla wielu może być spełnieniem marzeń. Mało która praca daje bowiem tak wiele radości i satysfakcji, jak taka, w której możemy ratować czyjeś mienie, zdrowie, a często nawet i życie. Dla wszystkich zainteresowanych wstąpienie do OSP lub podjęcia zawodu strażaka ciekawym źródłem wiedzy i inspiracji może okazać się strona: ospnowosielce.pl. Zobacz naszą historię - Historia OSP Nowosielce

Warto również zapoznać się z oficialnymi przepisami dotyczącymi umundurowania zosprp.pl- zosprp.pl umundurowanie.pdf