Aktualności


Witamy na oficjalnej stronie internetowej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowosielcach. Znajdą tu Państwo wszelkie informacje dotyczące działalności OSP, a także Zespołu Ludowego "Ziemia Sanocka".

 
„Wieczór poezji i pieśni patriotycznej”
„Wieczór poezji i pieśni patriotycznej” był ósmym, ostatnim zadaniem w ramach operacji „Sprawni i aktywni w każdym wieku” realizowanej przez Ochotniczą Straż Pożarną w Nowosielcach.

W nastrój pięknej, podniosłej, patriotycznej wieczornicy z okazji obchodów Święta Niepodległości w dniu 11 listopada 2011 r. wprowadziła nas poezja i pieśń patriotyczna w wykonaniu dzieci z Przedszkola, Oddziału Przedszkolnego i Szkoły Podstawowej w Nowosielcach, młodzieży z Gimnazjum w Długiem i Regionalnego Zespołu Ludowego „Ziemia sanocka” działającego przy OSP w Nowosielcach a także artystów – amatorów z Nowosielec.
W wieczornicy uczestniczyli zaproszeni przez organizatorów przedstawiciele władz gminnych i lokalnych oraz organizacji lokalnych, zaproszeni goście a także bardzo licznie przybyli mieszkańcy Nowosielec oraz sąsiednich miejscowości – około 300 osób.
Pani Beata Nawalaniec – Nowosielczanka, a zarazem Inspektor Referatu Kultury i Sportu Urzędu Gminy w Zarszynie, prowadząc profesjonalnie konferansjerkę podczas wieczornicy z bardzo bogatym programem artystycznym, urzekła swym kameralnym głosem wszystkich zgromadzonych.
Program rozpoczął referat okolicznościowy wygłoszony przez pana Andrzeja Betleja Wójta Gminy Zarszyn. Pan Wójt dokonał również otwarcia wystawy historycznej, ekspozycji o ludziach i wydarzeniach związanych z historią Nowosielec, zawierającej eksponaty, fotografie i dokumenty zebrane w trakcie warsztatów historycznych pod nazwą ”Wielki Nowosielczanin – cichy bohater”, zadania zrealizowanego również przez OSP w Nowosielcach dla dzieci i młodzieży szkolnej.
Na wysokości zadania stanęły przedszkolaki 3 – 4 latki z Nowosielec, przygotowane przez panią Elżbietę Malinowską. Śpiewając pieśń „Przybyli ułani pod okienko”, chłopcy w ułańskich strojach wjechali na scenę na koniach ( na biegunach), gdzie przez okienko wyglądały ich, pięknie wystrojone panienki, czekające na odtańczenie z wielką gracją mazura. Była to wesoła, a zarazem wzruszająca scenka, która wywołała aplauz publiczności.
Starszaki (5 – latki ) z Oddziału Przedszkolnego przygotowane przez panią Lidię Bętkowską - dziewczynki wystrojone w białe suknie, z fryzurami jak prawdziwe damy, chłopcy z służbowo zapiętymi pod brodą paskami od mundurowych czapek, jak prawdziwi artyści z baletu - odtańczyli poloneza Wojciecha Kilara z „Pana Tadeusza”, który był jednym z punktów ich programu. Brawom publiczności nie było końca.
Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Nowosielcach z klas od 3 do 6 przygotowane przez panią Elżbietę Burczyk, wystąpiły z bogatym montażem słowno – muzycznym, zawierającym w swej treści pieśni i poezję żołnierską z lat 1914 – 1918 oraz inscenizacje patriotyczne a także grę na instrumentach muzycznych w wykonaniu uczniów. Szkoła przygotowała również wystawę plakatów na temat „Odzyskania niepodległości” wykonanych przez dzieci w latach 1998 – 2011.
Z Gimnazjum w Długiem ponad 30 osobowa grupa młodzieży przygotowanej przez panie Agnieszkę Bieleń i Dorotę Gebus, wystąpiła w programie dzieje Polski wyśpiewane pieśniami pt. „Wyśpiewać historię”. Była to lekcja historii w bardzo dobrym wykonaniu przez uczniów. Wykazali swoje zdolności recytatorskie, muzyczne i taneczne.
Pięknie zarecytowane wiersze przez artystów – amatorów, pt.: „Śmierć Marszałka Józefa Piłsudskiego” przez Darka Słowiaka i „Grób nieznanego żołnierza” przez Klaudię Fil, recytowała wcześniej, tj. w maju 1935 r. podczas uroczystości żałobnych po śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego, dwunastoletnia wówczas pani Irenę Węgrzyn, która udostępniła nam treść wierszy.
W drugiej części występu na scenę wkroczył Regionalny Zespół Ludowy „Ziemia sanocka”, tj. grupa dziecięca pod Kierownictwem pani Joanny Gomułki pięknie zatańczyła kujawiaka a grupa starszych, prowadzonych przez pana Edwarda Litwina, wykonała wiązankę „Cebula”. To był piękny, kolorowy finał wieczornicy, nagrodzony niekończącymi się owacjami publiczności.
Wielką oglądalnością i zainteresowaniem zarówno gości, jak i mieszkańców cieszyła się wystawa historyczna przygotowana przez Agatę Kozieradzką i Beatę Nawalaniec. Wystawa powstała w wyniku zgłębienia przez ludzi młodych wiedzy na temat wielowiekowych dziejów miejsca zamieszkania, dziejów przodków a także uczenia dbałości o pamiątki, szanowania własnej historii i pielęgnowania pamięci o cichych bohaterach z naszego terenu. - podczas warsztatów historycznych prowadzonych profesjonalnie przez panią Urszulę Małek .
Realizacja dwóch ostatnich zadań operacji „Sprawni i aktywni w każdym wieku”, pozwoliła między innymi na przedstawienie pięknej a zarazem bardzo bogatej historii małej i dużej ojczyzny w eksponatach, fotografiach i dokumentach, a także na pełną integrację społeczności lokalnej i regionalnej wokół historii.
Organizatorzy dziękują wszystkim za pomoc w zorganizowaniu bogatej, wspaniałej wieczornicy patriotycznej, za dobrą współpracę i wspaniałe jej efekty.
Serdecznie zapraszamy do oglądania 5 części filmów i zdjęć z wieczornicy i wystawy historycznej zamieszczonych na stronie www.ospnowosielce.pl , www.zarszyn.pl you tube oraz portalu Facebook - str. Nowosielce.


Koordynator projektu Agata Kozieradzka


Komentarzy 6
Dodane 30 Listopada 2011
osp @ 09 Lutego 2012 04:31 pm
u nas czas zatrzymał się na listopadzie ubiegłego roku
@ 01 Września 2013 11:35 pm
nice articles
ugg boots outlet http://www.usugg-bootsoutlet.com
@ 02 Września 2013 02:48 am
thank you for share!
uggs http://www.uggr-online.eu
@ 04 Września 2013 05:39 am
thank you for share!
uggstore http://www.uggsstore.eu
@ 05 Września 2013 08:27 pm
good articles
uggs outlet canada http://www.ggseoutletcanada.org
@ 06 Września 2013 04:12 pm
nice articles
uggs boots sale http://www.uggsbootssale.eu
Autor:
E-mail: (opcjonalnie)
Emotionki: smile wink wassat tongue laughing sad angry crying 

| Nie pamiętaj
Content Management Powered by CuteNews


Copyright by OSP Nowosielce. Wszelkie prawa zastrzeżone.